Tuesday, February 12, 2013

حاضريم با چادر هم شمشيربازي كنيم

فکر کنم این اولین مصاحبه فمینیستی و ورزشی من بود. چه روزهایی بود. چه هیجانی داشتم!
بعد از منهدم شدن سایت زنان ایران تمام نوشته های من و دوستانم از بین رفت. خوشبختانه سایت های زیادی به ما لینک می دادند و خوشبختانه تر بعضی هایشان مطالب را کامل بازنشر می کردند. حالا مصاحبه ام را پیدا کردم. آبان 1382
حاضريم با چادر هم شمشيربازي كنيم

نسرين افضلي
nasrinafzali@yahoo.com
چندي پيش خبري مبني بر تأييد طرح جديد لباس تيم شمشير بازي بانوان ايران براي حضور در بازيهاي بين المللي توسط فدراسيون جهاني شمشير بازي در رسانه ها منتشر شد. اگر چه شنيدن اين خبر براي كساني كه دغدغه حقوق زنان را دارند اميدوار كننده است، اما از آنجا كه اين لباس به لحاظ تطابق با معيارهاي رسمي حجاب اسلامي به تأييد مسئولان ايراني نيز رسيده كنجكاوي را بر مي انگيزد. ستايش دولتشاهي عضو تيم شمشير بازي الف تهران از جمله دختراني است كه براي پوشيدن اين لباس انتظار فراوان كشيده اند. با ستايش كه دانشجوي رشته تربيت بدني است در اين مورد به گفتگو نشسته ايم.
خانم دولتشاهي لطفاً از آغاز فعاليت خود در زمينه ورزش شروع كنيد.
من ورزش را از 7 سالگي با ورزش شنا آغاز كردم و پس از آن به طور پراكنده به اسكي، دوچرخه سواري و دو ميداني پرداختم.

چه طور شد كه به شمشير بازي علاقه پيدا كرديد؟
خانم جوانبخش ( قهرمان فلوره ) از دوستان من بود، و در واقع ايشان مرا با شمشير بازي آشنا كرد.
شمشير بازي با سه اسلحه متفاوت به اسم هاي فلوره، اپه و سابر انجام مي شود. كه البته در ابتدا سابر براي خانمها مجاز نبود زيرا اسلحه سنگيني است ولي بعد آزاد شد و من با سابر شروع كردم
ورزشهاي رزمي را دوست دارم و شمشير بازي ورزشي است رزمي همراه با ظرافت. بر خلاف تصور عوام خشن نيست و بسيار پر تحرك است. ظرايف كاري و نكات ريزي دارد.
بعد از 5-4 ماه مقام سوم بازيهاي جام رمضان 79 را بدست آوردم و مربي ها مرا بسيار تشويق كردند. پدرم هم خيلي ذوق كرد. سال 80 عضو تيم ملي شدم و در آبان در بازيهاي بانوان كشورهاي اسلامي كه در ايران برگزار شد مقام سوم تيمي و پس از آن در بهمن ماه مقام سوم انفرادي و اول تيمي را در بازيهاي غرب آسيا كسب كردم. اما هنوز در مسابقات برون مرزي شركت نكرده ايم
به جز تهران در چه شهرهايي امكان انجام اين ورزش وجود دارد؟
- شهرهاي اصفهان، يزد، گنبد، كرمانشاه، كرمان، مشهد، رشت، همدان، و آبادان الان در ذهنم هستند.

آيا داور بين المللي خانم هم داريم؟
بله مثلاً : خانمها پارسا فر، كردو، شيرين رضايي و...

در مورد مكان و زمان تمرينهايتان توضيح دهيد.
سالن شهيد كلاهدوز، محل تمرين آقايان بود كه ابتدا در روزهاي زوج 5ساعت در آن تمرين مي كرديم در آن تمرين كرديم كه الان بيشتر شده ولي هنوز سالن مخصوص خانمها نداريم ولي يكي دو سالن در دست احداث هستند. البته ما زير نظر فدراسيون شمشير بازي نيستيم بلكه ، زير نظر فدراسيون ورزشي بانوان قرار داريم. و بودجه و امكانات ما كاملاً جداست.

آيا تا كنون با شمشير بازان مرد تمرين داشته ايد؟
خير، چنين اجازه اي نداريم. فقط چند سال پيش يك دوره آموزش يك هفته اي بر گزار شد كه در آن آقايان با يكديگر تمرين مي كردند و ما فقط نگاه مي كرديم الان هم يك هفته است كه يك مربي مرد براي تيم تهران در نظر گرفته شده، كه ما هم با حجاب كامل با ايشان تمرين مي كنيم.
آيا مسابقات خانمها و آقايان تفاوتي با يكديگر دارند؟
- خير هيچ تفاوتي ندارند. در گذشته گفته مي شد كه اسلحه سابر براي خانمها مناسب نيست ولي حدود 5-4 سال در دنيا و حدود سه سال در ايران است كه خانمها بدون هيچ مشكلي با اين اسلحه هم كار مي كنند.
به نظر شما شمشير بازي ورزشي گران است يا ارزان ؟
- شمشير بازي به خصوص در ابتدا ورزش گراني است و به طور متوسط 300 هزار تومان خرج بر مي دارد كه البته تمام لوازم به جز تيغه پس از شكستن نياز به تعويض دارد، براي مدت طولاني قابل استفاده اند.
از چه زماني به فكر طرح اين لباس افتاديد و سر انجام آن را چه كسي طراحي كرد؟
- ما هميشه از اينكه نمي توانيم به خارج از كشور براي انجام مسابقات برويم، ناراحت بوديم در دو سال گذشته به طور جدي به دنبال حل اين مسأله بوديم. سر انجام جايزه اي از طرف انجمن شمشير بازي بانوان ايران براي طراحي لباس جديد در نظر گرفته و اعلام شد و طرح خانمها پري شوقيان و ندا بهرامي پس از نظر سنجي از طرف انجمن شمشير بازي بانوان مورد تأييد قرار گرفت سپس به تأييد آقاي رنه راك ، رئيس فدراسيون جهاني شمشير بازي
(FIE ) رسيد.

ويژگيهاي لباس جديد چيست؟
لباس جديد تنها فرقي كه با حالت قبل دارد اين است كه قد وست نرمال بلند تر شده است ( وست نرمال جليقه اي است آستين دار كه ضخيم است و باعث حفاظت قسمت بالايي بدن مي شود ) تقريباً مثل تونيك شده است و يك دامن كوتاه به آن اضافه شده كه البته دو چاك در اطراف براي آسانتر كردن حركت دارد، هر چند باز هم به نظر من جلوي دست و پا را مي گيرد ولي خب همين الان هم زير ماسك مقنعه هم سر مي كنيم و زير آن دم مي كنيم، بايد به اين هم عادت كنيم هر چند كارايي را كم مي كند و خطر ناك هم هست زيرا ممكن است باعث گير كردن تيغه شمشير در آن و شكستن آن شود كه بسيار تيز و خطر ناك است ولي ما حاضريم با چادر هم بازي كنيم به همين دليل فعلاً فدراسيون جهاني فقط براي مسابقات آسيايي اجازه استفاده از آن را به ما داده است. ولي براي حضور در مسابقات جهاني، احتمالاً وقتي موهايمان سفيد شد اجازه پيدا مي كنيم شركت كنيم.
چه برنامه اي براي ادامه شمشير بازي داريد؟ و تا كجا ادامه مي دهيد؟
- تا آخر عمر ادامه مي دهم، تا زماني كه قهرمان جهان شدم. دوست دارم اولين پرفسور شمشير بازي ايران شوم.
اگر پس از ازدواج با مخالفت همسرتان روبرو شويد، چه مي كنيد؟ آيا ورزش را كنار مي كذاريد؟
من اول شرط مي كنم و مي گويم اگر موافق هستيد بسم ا... ، بايد انتخاب كند چون شمشير بازي براي من خيلي مهم است من دو سال در كنكور شركت نكردم تا به موفقيتهاي كنوني ام برسم، پدرم خيلي روشن فكر است انتخاب را به عهده خودم گذاشت ولي مي دانم ته دلش ناراحت بود ولي در نهايت به نفعم شد، زيرا الان همه چيز را با هم دارم.
در مجموع چه محدوديتهاي ديگري براي شمشير بازي داشته ايد؟
محدوديتهايي كه داشتيم همه خانمها در همه رشته ها دارند با اينكه اصولاً در شمشير بازي لباسها كاملاً پوشيده است كه اين هم البته به خاطر نوع بازي و لزوم حفاضت از بدن است، ولي ما هم مشكلاتمان مثل بقيه است.
براي گسترش اين ورزش در بين دختران چه كارهايي انجام شده است؟
در جشنواره يكي از مناطق آموزش و پرورش، براي بچه ها صحبت كرديم و بازي كرديم. كه در آنجا متقاضي زياد بود ولي كسي براي ثبت نام نيامد، چند تا جشنواره ديگر هم رفته ايم ولي هنوز در مدارس آموزش نداريم،
نمي دانم چرا؟ همچنين در نمايشگاهي در باشگاه آزادي يك غرفه داشتيم كه وسايل را در آن به نمايش گذاشته بوديم و بروشورهايي را بين مردم توزيع كرديم و به طور عملي هم طرز ضربه زدن را نشان مي داديم.
در مصاحبه اي خانم طاهريان ( مسئول ورزش بانوان كل كشور ) گفته بودند ورزشهايي مثل شمشير بازي در اولويت سوم ما براي توسعه ورزش بانوان قرار دارد...
من فكر مي كنم اولويت هزارم هم ندارد... 

No comments:

Post a Comment